Naukowcy z WUM autorami pierwszego polskiego innowacyjnego leku przeciwbólowego

14.01.2025
pierwszy polski innowacyjny lek przeciwbólowy

Chodzi o Trabumag, który jako innowacyjny lek przeciwbólowy, został objęty wraz z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami tzw. treścią wynalazku powstałego w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Warszawski Uniwersytet Medyczny uzyskał patent ochronny leku w USA i patent ochronny europejski. Rozwiązanie zastosowane w leku, którego autorem jest prof. Magdalena Bujalska-Zadrożny z Wydziału Farmaceutycznego WUM to złożona kompozycja farmaceutyczna powstała z połączenia mikronizowanych soli magnezu oraz substancji czynnej.
Cały projekt był realizowany w konsorcjum z firmą Orphinic Scientific Bis, której zadaniem było skomercjalizowanie wyników badań. Orphinic Scientic Bis zobowiązał się do pokrycia kosztów rozwoju i komercjalizacji kompozycji farmaceutycznej – preparatu przeciwbólowego zgodnie z założeniami projektu w celu spełnienia warunków wdrożenia do praktyki klinicznej.

W efekcie tej współpracy został zrejestrowany Trabumag - pierwszy innowacyjny lek, w pełni opracowany przez polskich badaczy i dopuszczony w grudniu 2024 roku do stosowania u pacjentów decyzją Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

- Zmodyfikowana sól magnezu zawarta w preparacie Trabumag nasila działanie przeciwbólowe tramadolu, co pozwala na zmniejszenie dawki, a tym samym ograniczenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych opioidu. Stwarza bardzo cenne możliwości terapeutyczne, wprowadzając nową jakość w życie pacjentów z przewlekłym bólem - mówi prof. Magdalena Bujalska Zadrożny.

- Rejestracja Trabumagu jest kamieniem milowym w historii krajowego przemysłu farmaceutycznego, gdyż jest to pierwszy oryginalny lek opracowany w całości w Polsce. To wielkie osiągnięcie naukowców i farmaceutów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, badaczy klinicznych oraz specjalistów ds. regulacyjnych współpracujących przy tym projekcie. Osiągnięcie etapu komercjalizacji Trabumagu jest także jednym z kamieni milowych w rozwoju naszej firmy – mówi dr Adam Kruszewski, prezes zarządu Orphinic Scientific SA.


Umowa o dofinansowanie pomiędzy  Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Warszawskim Uniwersytetem Medycznym zawarta została w dniu 3.04.2013 roku umowa nr INNOTECH-K2/IN2/70/183154/NCBR/13 o wykonanie i finansowanie Projektu realizowanego w ramach Programu „INNOTECH” w ścieżce programowej IN-TECH pt.: „Optymalizacja terapii przeciwbólowej – wdrożenie nowego, złożonego preparatu przeciwbólowego”. Projekt był realizowany w okresie 1.03.2013-31.09.2017

Źródło: www.wum.edu.pl