Konsorcjum z udziałem WUM z grantem na projekt dotyczący nowej strategii terapii cukrzycy
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło listę projektów, które otrzymają dofinansowanie w konkursie OPUS 26+LAP/Weave. Wśród nich jest projekt pt. "Przywrócenie integralności komórek beta poprzez ukierunkowane hamowanie SPOP i konserwację PDX-1" skupiający się na innowacyjnej strategii terapeutycznej w cukrzycy, w którym nasza uczelnia pełni rolę konsorcjanta. Współautorem projektu ze strony WUM jest prof. Maciej Dawidowski z Katedry i Zakładu Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej.
Projekt pt. "Przywrócenie integralności komórek beta poprzez ukierunkowane hamowanie SPOP i konserwację PDX-1" otrzymał od NCN dofinansowanie w wysokości 2 649 071 zł. Będzie realizowany wspólnie z grupą badawczą dr Anny Czarnej z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pełni rolę lidera projektu, a także m.in. z zespołem prof. Olivera Plettenburga z Leibniz University Hannover i Helmholtz Zentrum Munchen.
O projekcie
Zaburzenia metaboliczne stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jedną z takich chorób jest cukrzyca, która może rozwijać się m.in. na skutek upośledzenia funkcji wydzielniczych i obumierania komórek β w trzustce. Regeneracja tych komórek wydaje się więc być atrakcyjnym celem w poszukiwaniu nowych terapii przeciwcukrzycowych. W projekcie postanowiono zweryfikować, czy jest możliwe zwiększenie produkcji insuliny przez komórki β, a także czy można wspomagać ich dojrzewanie i zwiększyć przeżywalność, za pomocą nowych typów związków chemicznych podnoszących poziom czynnika transkrypcyjnego PDX-1.
- Innowacyjne cząsteczki będą projektowane w oparciu o strukturę białka docelowego, a ich aktywność określana w modelach o zróżnicowanej złożoności (komórki, organoidy, zwierzęta laboratoryjne). Będziemy również otrzymywać związki celowane, to znaczy takie które docierają selektywnie do miejsca w którym mają działać - do komórek β. Jeśli nasze prace w tym niezbadanym dotąd obszarze zakończą się sukcesem, może to otworzyć drogę do opracowania nowych terapii cukrzycy – tłumaczy prof. Maciej Dawidowski.
Konkurs OPUS to największy program grantowy NCN, który w swojej jesiennej odsłonie umożliwia ubieganie się o finansowanie projektów realizowanych przez naukowców we współpracy międzynarodowej w ramach programu Weave. Program upraszcza ścieżkę ubiegania się o środki na dwu- lub wielostronną współpracę badawczą z naukowcami z Austrii, Czech, Niemiec, Słowenii, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii-Flandrii.