Nadanie tytułu profesora

24.09.2024
Prof. dr hab. Maciej Dawidowski

Dnia 27 czerwca 2024 r. Prezydent RP nadał dr hab. n. farm. Maciejowi Dawidowskiemu tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki farmaceutyczne.

Maciej Dawidowski jest absolwentem Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie. Pracę doktorską Synteza, struktura oraz potencjalne właściwości przeciwdrgawkowe nowych, chiralnych pochodnych 2,6-diketopiperazyny obronił w 2010 roku (summa cum laude), a stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2016 za osiągnięcie Zastosowanie wielokomponentowej reakcji Ugiego jako kluczowego etapu syntezy nowych pochodnych 2,6-diketopiperazyny o wysokiej aktywności przeciwdrgawkowej w zwierzęcych modelach epilepsji.

Projekty badawcze prof. dr hab. Macieja Dawidowskiego dotyczą poszukiwania nowych leków oraz syntezy substancji aktywnych. Prowadzi badania w zakresie projektowania i pozyskiwania związków m. in. o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, przeciwnowotworowych, przeciwcukrzycowych, przeciwpasożytniczych, oraz sond molekularnych do mapowania procesów metabolicznych w komórkach żywych. W zakresie jego zainteresowań leży szczególnie projektowanie inhibitorów interakcji białek (protein-protein inhibitors, PPIs) oraz reakcje wielokomponentowe. Jest współautorem ponad 40 artykułów naukowych, opublikowanych w renomowanych czasopismach (takich jak: Chemical Communications, EMBO Journal, Journal of Medicinal Chemistry, Science)

Prof. dr hab. Maciej Dawidowski jest Laureat Nagrody i Medalu im. Prof. Stanisława Binieckiego przyznawanych przez Instytut Farmaceutyczny za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chemii medycznej oraz prestiżowej, zespołowej Nagrody Erwina Schrodingera (https://www.wum.edu.pl/node/14940) przyznawanej przez Niemieckie Stowarzyszenie Stiftverband. Odbył staże naukowe, m.in. w Helmholtz Zentrum Munich, na Politechnice Monachijskiej, Uniwersytecie Leibnitza w Hannowerze oraz w Instytucie Chemii Organicznej PAN. Pełni funkcję Wiceprzewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2021-2024.