Nadanie tytułu profesora

16.09.2024
Prof. Monika Czerwińska

Postanowieniem z 29 lipca 2024 r. Prezydent RP nadał dr hab. n. farm. Monice Czerwińskiej tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki farmaceutyczne.

Prof. dr hab. Monika Czerwińska jest absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie. Pracę doktorską obroniła w 2014 r., a w 2019 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych. 
W latach 2011-2023 uczestniczyła w realizacji siedmiu projektów naukowych, w tym pięciu finansowanych ze źródeł zewnętrznych pozyskanych w konkursach krajowych. W czterech projektach, z których dwa – PRELUDIUM i SONATA – były wspierane finansowo przez Narodowe Centrum Nauki,  pełniła bądź pełni funkcję kierownika. Obecnie Pani Profesor rozpoczyna realizację projektu OPUS nt. roli wtórnych metabolitów wybranych składników diety jako czynników zapobiegających nieszczelności nabłonka jelitowego oraz kształtujące mikroflorę jelitową.

Prof. Czerwińska współpracuje z Instytutem Farmaceutycznym Freie Universität Berlin (Niemcy), gdzie miała możliwość uczestniczenia w kilku stażach naukowych. Ponadto odbyła wizyty naukowe w ramach wymiany osobowej z Christian-Albrechts-Universität w Kilonii (Niemcy) oraz z Instytutem Farmaceutycznym, Centrum Chemii i Biomedycyny, Uniwersytetu w Innsbrucku (Austria). 

Jej zainteresowania dotyczą poszukiwania i wyjaśniania roli tradycyjnie stosowanych preparatów roślinnych lub składników diety w prewencji i leczeniu chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych. W związku z tym w ramach prowadzonych badań wykorzystuje modele in vitro, które pozwalają na ocenę aktywności przeciwzapalnej substancji roślinnych. Opracowała model sztucznego trawienia w warunkach in vitro, dzięki któremu określiła wpływ procesów trawiennych na powstawanie potencjalnie aktywnych i biodostępnych metabolitów wtórnych owoców stosowanych w medycynie tradycyjnej i w codziennej diecie. W dotychczasowych badaniach skupiała się na określeniu wpływu związków i przetworów roślinnych, a także frakcji uzyskanych po ich trawieniu w warunkach in vitro na sekrecję cytokin prozapalnych oraz aktywność enzymatyczną amylazy i lipazy trzustkowej. Podstawowym celem jej badań jest poszukiwanie mechanizmów działania związków naturalnych, dzięki którym mogą się one przyczynić do zahamowania rozwoju „wędrującego” stanu zapalnego o niskim nasileniu oraz redukcji czynników ryzyka zespołu metabolicznego. Badane substancje naturalne mogłyby zostać w przyszłości wykorzystane jako żywność funkcjonalna w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu II oraz otyłości. 

Jak dotąd jest współautorką ponad 50 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym. Sumaryczny IF jej prac wynosi 208,407. Jak dotąd były one cytowane 1183 razy wg Web of Science, a indeks Hirscha wynosi 20.

Pani Profesor była opiekunem wielu prac magisterskich oraz dwóch mini-grantów studenckich. Kilkukrotnie wzięła udział w wydarzeniach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji czy Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych, kiedy podczas warsztatów dla studentów wizytujących Wydział Farmaceutyczny czy podczas Finału Ogólnopolskich Symulacji Diagnostycznych przedstawiła krótkie prelekcje. 

Prof. Monika Czerwińska jest członkiem Society for Medicinal Plant and Natural Product Research (GA) oraz Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, a także współautorką wynalazku dotyczącego zastosowania liści ligustra do wytwarzania preparatu zawierającego oleaceinę – składnika irydoidowego oliwy extra virgin.