Stypendium NAWA Walczak dla mgra Macieja Korczaka doktoranta laboratorium środowiskowego Mikrobiota Lab

Maciej Korczak

Maciej Korczak jest doktorantem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień swoje badania wykonuje w laboratorium środowiskowym Microbiota Lab, pod czujnym okiem profesora Jakuba Piwowarskiego. W swojej pracy skupia się na badaniu właściwości przeciwzapalnych metabolitów postbiotycznych powstających dzięki aktywności metabolicznej ludzkiej mikrobioty jelitowej. W tym roku został stypendystą programu NAWA Walczak (sygnatura projektu BPN/WAL/2023/1/00034), w ramach którego otrzymał finansowanie na 6-miesięczny staż. Pobyt ten odbędzie się w wyspecjalizowanej grupie badawczej Molecular Targets, będącej częścią Katedry Farmakognozji na Uniwersytecie Wiedeńskim, a opiekunem naukowym tego wyjazdu będzie profesor Elke Heiss. Projekt ten stanowi owoc współpracy naukowej rozpoczętej w październiku 2023 roku, kiedy to, również pod opieką profesor Heiss, doktorant odbył staż naukowy w Molecular Targets, finansowany ze środków programu NAWA Preludium Bis 1. Tym razem, planowane prace badawcze będą stanowić kontynuację badań rozpoczętych przez niego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, które prowadził dzięki środkom uzyskanym w ramach uczelnianego grantu Młodego Badacza oraz ministerialnego programu SKN Tworzą Innowacje. W Wiedniu skupi się na dogłębnym zbadaniu właściwości przeciwzapalnych metabolitów postbiotycznych wywodzących się z szyszek chmielu. Dzięki bogatemu doświadczeniu członków Molecular Targets i specjalistycznej aparaturze znajdującej się w jednostce goszczącej, możliwe będzie uzyskanie odpowiedzi na temat aktywności takich związków jak np. 8-prenylnarygenina, poprzez wykorzystanie zaawansowanych metod biologii molekularnej.