„Wierzę, że czeka nas wiele ekscytujących wyzwań i możliwości”

Dyplomatorium

Słowa te wypowiedziała Aleksandra Zawadka-Grześkiewicz, tegoroczna absolwentka kierunku farmacja do swoich koleżanek i kolegów obecnych na uroczystym dyplomatorium. W trakcie uroczystości, która odbyła się 18 maja, dyplomy ukończenia studiów odebrało 119 osób. W tej ważnej chwili towarzyszyły absolwentom władze uczelni, władze wydziałowe oraz najbliżsi.

– To wielki sukces w państwa życiu i zakończenie pewnego etapu kształcenia – powiedział dr hab. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, gospodarz wydarzenia.

Dziekan zapewniał absolwentów, że bez względu na to, jaki kierunek pracy zawodowej obiorą, wiedza oraz umiejętności i kompetencje, które nabyli w trakcie studiów, pozwolą im wykonywać obowiązki zgodnie z najlepszą praktyką.

Zawsze podążać za głosem serca

W pierwszej kolejności absolwentom gratulacje złożył prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM. Udzielił im także bardzo ważnej wskazówki. Jakiej?

– Skończyliście bardzo dobrą uczelnię, która znakomicie przygotowała was do przyszłej pracy i możecie wybrać różne kierunki. Przy takiej okazji zawsze udzielam rady, aby w tym wyborze kierować się sobą – własnymi zainteresowaniami i pasjami, nie ulegać modzie, presji środowiska czy nawet finansom – podkreślał rektor.

Wykorzystywać możliwości i kształcić się ustawicznie

– Tytuł, który dziś otrzymujecie daje wam bardzo szerokie możliwości kariery – przekonywała dr hab. Agnieszka Bazylko, prodziekan ds. kształcenia na kierunku farmacja WF.

Jak podkreślała prodziekan, farmaceuta to samodzielny zawód medyczny, który dzięki ustawie z 2020 r., otrzymał szereg różnorodnych uprawnień. W związku z tym na farmaceutach ciąży szczególna odpowiedzialność - za zdrowie i życie ludzkie.

– Z tego powodu zawód ten wymaga ciągłego kształcenia – podkreślała prodziekan.

– Praca farmaceuty bardzo się zmieniła – mówił z kolei dr n. farm. Jerzy Żabiński, zastępca prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie oraz członek Naczelnej Rady Aptekarskiej – Korzystajcie z szerokich możliwości, bo to od was będzie zależało jak farmacja będzie wyglądać za 20 lat.

Ten sam przekaz wybrzmiał ze słów reprezentantki absolwentów, Aleksandry Zawadka-Grześkiewicz:

– Nasze studia dały nam solidne podstawy, teraz jednak czekają nas prawdziwe wyzwania zawodowe. Należy pamiętać, że farmacja to dziedzina, która nieustannie się rozwija, a my musimy za nią nadążyć, dlatego nie spoczywajmy na laurach.

Żyć pełnią życia

Słowa uznania pod adresem absolwentów padły ze strony Adama Paderewskiego, wiceprzewodniczącego Zarządu Samorządu Studentów Wydziału Farmaceutycznego, który podkreślał jak dużą inspiracją dla młodszych kolegów, w tym jego samego, jest dzisiejszy sukces absolwentów. Bo udowadnia, że wysiłek włożony w naukę, pozwala pokonać wszelkie trudności.

Cytując Mahatmę Gandhiego „Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie”, mówił do absolwentów:

– Mimo, że skończyliście już studia, życzę wam, abyście byli gotowi uczyć się więcej i żyć pełnią życia.

Przyrzeczenie i wręczenie nagród oraz dyplomów

Centralnym punktem wydarzenia było złożenie przyrzeczenia przez absolwentów. Mówi ono m.in. o wykonywaniu obowiązków zgodnie z prawą i według najlepszej wiedzy, strzeżeniu godności zawodu, kierowaniu się zasadami uczciwości i sumienności. Następnie absolwenci odebrali z rąk dziekana i rektora dyplomy potwierdzające ukończenie studiów.

W trakcie uroczystości wręczono także następujące nagrody i podziękowania:

Złoty Laur dla najlepszego absolwenta - otrzymała go Paulina Rudnik
Złotą odznakę Studenckiego Towarzystwa Naukowego, którą otrzymał Michał Markowski
Klucz do Domu Medyka, który otrzymał Maciej Matuszewski

Ponadto, dr Monika Franczak-Rogowska, kierownik międzynarodowego projektu DOMINOS podziękowała absolwentom, którzy zaangażowali się w prace przy projekcie. Byli to: Daria Jackowska, Anna Kierasińska, Izabela Kosińska, Katarzyna Kupniewska, Kamil Łuniewski, Martyna Mika, Karolina Rogowska, Aleksandra Stępień, Aleksandra Zawadka-Grześkiewicz, Karolina Żółtowska, Zuzanna Czarnomska, Mateusz Jędrzejewski, Magdalena Klimaszewska, Sylwia Lewdorowicz, Michał Markowski, Maciej Matuszewski, Natasza Richter.

Adam Kunda, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Warszawa w imieniu swojej organizacji wyróżnił: Aleksandrę Zawadka-Grześkiewicz, Martynę Mikę, Bogumiłę Grzegórską, Patryka Romaniuka, Aleksandrę Stępień, Martę Bielińską, Darię Jackowską, Agnieszkę Sadowską, Paulinę Falkowską, Annę Kierasińską, Izabelę Kosińską, Oliwię Wróblewską, Karolinę Borkowską.

Zwieńczeniem wydarzenia był występ Chóru, który wykonał utwory „Zawsze tam, gdzie ty”, „New York, New York” oraz partię z „Juda Machabeusz” Georga Friedricha Händela.

W wydarzeniu udział wzięli, poza wymienionymi: prof. Olga Ciepiela, prodziekan ds. kształcenia na kierunku analityka medyczna Wydziału Farmaceutyczynego, prof. Aneta Nitsch-Osuch, prodziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. Łukasz Czyżewski, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. Grzegorz Nałęcz-Jawecki, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych, Jarosław Prugar, zastępca kanclerza ds. eksploatacji oraz członkowie Rady Wydziału Farmaceutycznego oraz rodziny dyplomowanych.

Źródło: www.wum.edu.pl