Interdyscyplinarny projekt Narodowego Centrum Nauki OPUS25
Interdisciplinary project of the National Science Center OPUS25

Interdyscyplinarny projekt pt: Chemoczujniki z polimerami wdrukowanymi molekularnie do oznaczania przeciwwirusowych substancji czynnych leków w płynach ustrojowych – w kierunku spersonalizowanej medycyny“, jest realizowany przez Konsorcjum koordynowane przez dr Krzysztofa Noworytę z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, w skład którego wchodzą naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie (prof. dr hab. Włodzimierz Kutner i dr hab. Renata Rybakiewicz-Sekita) oraz Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (prof. dr. hab. Andrzej Kutner, dr hab. Joanna Giebułtowicz i dr hab. Teresa Żołek).
Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki NCN OPUS25 2023/49/B/NZ7/02718 na lata 2024-2028 i ma na celu opracowanie prostej metody selektywnego oznaczania wybranych antywirusowych substancji czynnych leków i ich metabolitów w płynach ustrojowych w obecności podobnych endogennych interferentów. Projekt skupia się na lekach przeciwko Syncytialnemu Wirusowi Oddechowemu (RSV), jednemu z istotnych współczesnych światowych zagrożeń zdrowotnych. Kierownikiem Projektu na WUM jest prof. dr hab. Andrzej Kutner z Zakładu Chemii Leków, Analizy Farmaceutycznej i Biomedycznej (Kierownik Zakładu: dr hab. Tomasz Pawiński). Zastępcą Kierownika projektu na WUM jest dr hab. Teresa Żołek z Zakładu Chemii Organicznej i Fizycznej (Kierownik Zakładu: dr hab. Piotr Luliński, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego).

The interdisciplinary project entitled "Chemosensors with molecularly imprinted polymers for the determination of antiviral drug active substances in body fluids - towards personalised medicine" is being carried out by a consortium coordinated by Dr. Krzysztof Noworyta from the Institute of Physical Chemistry of the Polish Academy of Sciences and composed of scientists from Cardinal Wyszynski University in Warsaw (Prof. Włodzimierz Kutner, and Renata Rybakiewicz-Sekita, PhD. DSc.) and the Faculty of Pharmacy of the Medical University of Warsaw (Prof. Andrzej Kutner, Joanna Giebułtowicz, PhD. DSc., and Teresa Żołek, PhD. DSc.).
The project is funded by the National Science Centre NCN OPUS25 2023/49/B/NZ7/02718 for 2024-2028 and aims to develop a simple method for the selective determination of selected antiviral drug actives and their metabolites in body fluids in the presence of similar endogenous interferents. The project focuses on drugs against Respiratory Syncytial Virus (RSV), one of today's significant global health threats. The Project Manager at WUM is Professor Andrzej Kutner, from the Department of Medicinal Chemistry, Pharmaceutical and Biomedical Analysis (Head of Department: Tomasz Pawiński, PhD. DSc.). The Deputy Project Manager at MUW is Teresa Żołek, PhD. DSc., from the Department of Organic and Physical Chemistry (Head of Department: Piotr Luliński, PhD, Dean of the Faculty of Pharmacy).