II Mazowiecki Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

II Mazowiecki Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

W dniu 11 maja 2024 roku w murach Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się konferencja II Mazowiecki Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Konferencja ta organizowana przez władze Wydziału, oddział warszawski Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM i Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych WUM odbyła się już po raz drugi i uświetniła przypadające na 27 maja święto Diagnostów Laboratoryjnych. Uroczyste otwarcie Konferencji poprowadzili prodziekan ds. kształcenia na kierunku Analityka medyczna – prof. Olga Ciepiela, dziekan Wydziału Farmaceutycznego - dr hab. Piotr Luliński oraz konsultant w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej dla Mazowsza – dr Monika Jabłonowska. Podczas 5 wykładów przedstawionych w dwóch sesjach licznie zgromadzeni pracownicy medycznych laboratoriów diagnostycznych mieli okazje zapoznać się z nowymi wytycznymi PTDL dotyczącymi diagnostyki zakażeń wirusem HIV, sytuacją epidemiologiczną oraz zasadami diagnostyki zakażeń patogenami wywołującymi krztusiec i błonicę, zasadami funkcjonowania banków krwi pępowinowej, nowymi międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi wykrywania autoprzeciwciał występujących w cukrzycy typu 1 oraz z zasadami interpretacji endokrynologicznych testów czynnościowych. Konferencja była okazją do spotkania i wymiany zawodowych doświadczeń. Mamy nadzieję, że wydarzenie już po raz drugi organizowane pod patronatem honorowym JM Rektora WUM, patronatami Dziekana Wydziału Farmaceutycznego WUM, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.