Obrona podwójnego doktoratu mgra farm. Andrzeja Patyry z Katedry i Zakładu Biologii Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego

Andrzej Patyra

13 grudnia 2023 roku na naszej Uczelni miała miejsce obrona podwójnego doktoratu, Pana mgr. farm. Andrzeja Patyry z Katedry i Zakładu Biologii Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego. Tytuł rozprawy doktorskiej to „Wpływ wtórnych metabolitów roślinnych na regulację wydzielania insuliny i mechanizm leżący u jej podstaw”.

Podwójny doktorat był realizowany w ramach współpracy naszej Uczelni z Université de Montpellier we Francji. Obrona miała miejsce przed wspólnie powołaną międzynarodową komisją doktorską, która przeprowadziła cały proces zgodnie z procedurami obowiązującymi w obu krajach. Komisji przewodniczył prof. Adam Matkowski, z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a w jej skład wchodzili ponadto prof. Michel Vignes (Université de Montpellier), prof. Jean-François Quignard (Université de Bordeaux), prof. Valerie Schini-Kerth (Université de Strasbourg), prof. Krystyna Skalicka-Woźniak (Uniwersytet Medyczny w Lublinie), dr hab. Maciej Dawidowski (WUM) oraz promotorki doktoratu prof. Catherine Oiry-Cuq i prof. Anna Kiss.

Po długiej prezentacji wyników i wniosków doktoranta oraz owocnej dyskusji komisja jednogłośnie przyjęła obronę p. mgr. farm. Andrzeja Patyry i zarekomendowała nadanie stopnia doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauk farmaceutycznych oraz doktora „biologie santé”. Ze względu na wysoki poziom rozprawy zarekomendowano również najwyższe wyróżnienie pracy - „summa cum laude”.

W ramach wizyty goszczącej na WUM promotor pracy z Université de Montpellier, prof. Catherine Oiry-Cuq dyskutowano także o dalszych możliwościach współpracy, w tym wykorzystaniu już otrzymanych obiecujących wyników oraz realizację kolejnych podwójnych doktoratów w przyszłości.