Dofinansowanie z NCN w ramach konkursu MINIATURA-7

01.12.2023
dr n. farm. Magdalena Majdan

Dr n. farm. Magdalena Majdan z Zakładu Toksykologii i Bromatologii otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA-7 na przeprowadzenie badań pilotażowych dotyczących oceny działania embriotoksycznego dodatków do żywności z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. 
Badania toksykologiczne ostatnich lat wskazały na potrzebę kompleksowej oceny bezpieczeństwa stosowania dodatków do żywności w grupach podwyższonego ryzyka. Wstępne analizy sugerują, że najbardziej narażone na przekroczenie dopuszczalnego dziennego pobrania (ADI) dodatków do żywności z dietą są dzieci. Wynika to między innymi z faktu, iż najwięcej dodatków do żywności znajduje się w produktach, które wśród dzieci są szczególnie popularne, czyli w słodyczach, aromatyzowanych napojach, lodach, parówkach czy żywności typu fast food. Przegląd piśmiennictwa dowodzi również na brak danych w zakresie interakcyjnego oddziaływania dodatków do żywności w okresie embriogenezy i wczesnego rozwoju.

O projekcie
Ocena wpływu dodatków do żywności będzie przeprowadzana z wykorzystaniem modelu embrionalnego Danio pręgowanego. Jedną z głównych zalet tego modelu jest wysoka przepustowość prowadzenia badań przy użyciu setek, łatwych do wizualizacji przezroczystych embrionów, które mogą rosnąć i rozwijać się w mikrolitrowych objętościach płytki wielodołkowej. Analiza wyników badań będzie przeprowadzana z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. 

Znaczenie projektu
Zaplanowane badania będą ważnym krokiem w kierunku zrozumienia mechanizmów interakcyjnego oddziaływania dodatków do żywności w okresie organogenezy, w tym rozwoju stanów zapalnych analizowanych poprzez pomiar aktywności sekrecyjnej tkanek embrionów Danio pręgowanego. Aplikacja sztucznej inteligencji pozwoli na wytypowanie kluczowych punktów uchwytu w ocenie embriotoksycznego oddziaływania dodatków do żywności. 
Wyniki badań zostaną wykorzystane w opracowywaniu nowych formulacji dodatków do żywności pochodzenia naturalnego, które oprócz korzyści zdrowotnych pełnią szereg funkcji takich jak barwienie, konserwacja czy antyoksydacja. Powyższa strategia pozostaje w zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju produktów konsumenckich.