Nadanie tytułu profesora

13.09.2023
Profesor Katarzyna Sykłowska-Baranek

Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 4 sierpnia 2023 r. dr hab. n. farm. Katarzyna Sykłowska-Baranek otrzymała tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki farmaceutyczne. 

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Sykłowska-Baranek rozpoczęła swoją pracę naukową w zespole Pani prof. dr hab. Mirosławy Furmanowej w Katedrze i Zakładzie Biologii i Botaniki Farmaceutycznej w 1993 r. Stopień doktora nauk farmaceutycznych uzyskała w 2001 r., a doktora habilitowanego w 2014 r. Prof. dr hab. Katarzyna Sykłowska-Baranek odbyła trzy staże naukowe pod kierunkiem prof. dr Mondhera Jaziriego, w Laboratory of Plant Morphology and Biotechnology Free University of Brussels (Belgia) oraz staż pod kierunkiem dr Gregorego Laskarisa, w the Natural Products Laboratory of the IBL (Institute Biology Leiden, Holandia) kierowanym przez prof. Roba Verpoorte. Na dorobek naukowy prof. Katarzyny Sykłowskiej-Baranek składa się 50 prac oryginalnych i przeglądowych opublikowanych w recenzowanych polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. W latach 2009-2014 była kierownikiem grantu w latach 2021-2022, a we współpracy z prof. Maciejem Pilarkiem i Jego zespołem z Politechniki Warszawskiej, realizowała grant badawczy BIOTECHMED-2. Jest laureatką licznych nagród naukowych i dydaktycznych JM Rektora WUM.
Zainteresowania naukowe prof. dr hab. Katarzyny Sykłowskiej-Baranek koncentrują się nad zastosowaniem metod biotechnologicznych do intensyfikacji metabolizmu wtórnego w hodowlach in vitro komórek, tkanek oraz organów roślin objętych w Polsce ochroną gatunkową lub też obcych polskiej florze. Główny obszar jej zainteresowań naukowych stanowiły badania nad zwiększeniem biosyntezy paklitakselu, związku o ugruntowanej pozycji w terapii licznych nowotworów. W toku prac badawczych, uzyskała unikatowe linie korzeni transgenicznych Taxus x media, w tym dwie z wykorzystaniem metod inżynierii genetycznej. W hodowlach korzeni transgenicznych prowadziła badania nad poznaniem molekularnego mechanizmu leżącego u podstaw odpowiedzi komórek na warunki hodowli. Ponadto, pracując w zespole prof. dr hab. Agnieszki Pietrosiuk, prowadziła badania nad opracowywaniem metod intensyfikacji wytwarzania naftochinonów, barwnych pochodnych szikoniny o działaniu przeciwdrobnoustrojowym oraz przeciwnowotworowym. Badania te doprowadziły do identyfikacji nowej pochodnej furanonaftochinonu o znaczącym potencjale cytotoksycznym.
Obecnym zagadnieniem, które prof. dr hab. Katarzyna Sykłowska-Baranek realizuje we współpracy z PW jest opracowywanie metod ekstrakcji in situ metabolitów wtórnych. Wynikiem tej współpracy są dwa patenty, których jest współautorką: „Zastosowanie perfluorozwiązków do ekstrakcji metabolitów roślinnych” oraz „Zastosowanie aerożeli krzemoorganicznych do proliferacji i immobilizacji biomasy roślinnej w hodowlach in vitro oraz zastosowanie aerożeli do intensyfikacji produkcji metabolitów roślinnych i intensyfikacji ekstrakcji in situ metabolitów wtórnych w hodowlach in vitro”.
Prof. dr hab. Katarzyna Sykłowska-Baranek jest cenionym dydaktykiem. Prowadzi zajęcia na kierunku farmacja z botaniki farmaceutycznej, biologii z genetyką oraz biotechnologii roślin leczniczych. Bierze również aktywny udział w pracach na rzecz Uczelni, m.in. od trzech kadencji jest członkinią Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia.