Nadanie tytułu profesora

Prof. Grażyna Sygitowicz

Z przyjemnością informujemy, że Pani dr hab. Grażynie Sygitowicz nadany został tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
Przekazujemy serdeczne gratulacje Pani Profesor i życzymy dalszych sukcesów!

Prof. dr hab. Grażyna Sygitowicz jest absolwentką kierunku Analityka Medyczna Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjęła pracę w Katedrze i Zakładzie Biochemii i Chemii Klinicznej WF oraz Centralnym Laboratorium Centralnego Szpitala Klinicznego macierzystej Uczelni.
Stopień doktora uzyskała w 2000 roku, zaś doktora habilitowanego w 2016 roku. Otrzymała również tytuł specjalisty w zakresie laboratoryjnej diagnostyki medycznej (2003 rok) oraz zdrowia publicznego (2011 rok).
Zainteresowania naukowe prof. dr hab. Grażyny Sygitowicz skupiały się początkowo na badaniach metabolizmu lipidowego, szczególnie w cukrzycy, a następnie wokół molekularnych mechanizmów chorób sercowo-naczyniowych.
Na szczególną uwagę zasługują Jej pierwsze polskie doniesienia o roli galektyny-3 jako użytecznego markera diagnostycznego i prognostycznego u pacjentów z ostrą niewydolnością serca. Po raz pierwszy w literaturze światowej opisała zaburzenia ekspresji cząsteczek miRNA-1 i miRNA-21 i wskazała na ich rolę w rozwoju objawowej niewydolności serca. Jej pozycja naukowa i zawodowa znalazła odzwierciedlenie w powołaniu do grona ekspertów lekarskich towarzystw naukowych opracowujących zalecenia w dziedzinie diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce.
Prof. dr hab. Grażyna Sygitowicz aktywnie uczestniczy w pracach samorządu diagnostów laboratoryjnych pełniąc różne funkcje we władzach Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. W obecnej kadencji została wybrana Sekretarzem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.