Granty dla studentów SKN Katedry i Zakładu Biologii Farmaceutycznej

11.05.2023

W ramach trzeciej edycji konkursu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” dwa projekty z Katedry i Zakładu Biologii Farmaceutycznej otrzymały dofinansowanie w wysokości po 70 tysięcy zł. z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Projekt przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe Herbarium pod opieką prof. Sebastian Granica i mgr Macieja Korczaka otrzymał finansowanie na badania pt. ,,Opracowanie metody izolacji postbiotycznych metabolitów związków występujących w ekstraktach z szyszek chmielu (Lupuli flos) z użyciem mikrobioty jelitowej człowieka".
Przedstawiony projekt ma na celu wprowadzenia nowatorskiego, korzystnego ekonomicznie, sposobu izolacji z wykorzystaniem mikrobioty jelitowej metabolitów postbiotycznych pochodzących z szyszek chmielu. Metabolity te, m.in. 8-prenylnarygenina zostaną następnie zbadane pod kątem ich aktywności przeciwzapalnej z wykorzystaniem linii komórkowej mikrogleju ludzkiego HMC3. Opracowane wyniki zaproponowanego projektu będą mogły stanowić podwaliny pod dalsze projekty o charakterze aplikacyjnym oraz w konsekwencji potencjalne wykorzystanie metabolitów postbiotycznych pochodzących z szyszek chmielu w chorobach o podłożu neurozapalnym.

Drugi projekt przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe Herba otrzymał mgr inż. biotechnologii, lek. med. Mateusz Kawka na badania ,,Analiza techno-ekonomiczna wybranych systemów ekspresji białek rekombinowanych". Celem projektu jest porównanie wydajności roślinnego systemu ekspresji białek rekombinowanych z organizmami standardowo wykorzystywanymi do ich przemysłowej produkcji tj. komórkami ssaczymi i bakteriami. W ramach prac badawczych uzyskane zostaną linie modyfikowanych genetycznie komórek roślinnych (Nicotiana tabacum BY2), ssaczych (CHO oraz HEK293) oraz bakterii (Escherichia coli) zdolnych do wytwarzania wybranych białek rekombinowanych. Uzyskane wyniki pozwolą na porównanie wydajności poszczególnych systemów ekspresji oraz potencjału ich zastosowania do wytwarzania szeregu bioproduktów o znaczeniu farmaceutycznym i kosmetycznym.
Dodatkowym, istotnym elementem projektu jest udział studentów prowadzących badania w kursie rozwijającym ich umiejętności miękkie istotne w przyszłej karierze naukowej np. prezentacji wyników badań naukowych.