VI Ogólnopolskie Symulacje Diagnostyczne

23.05.2022

W dniach 18-20 maja odbyły się VI Ogólnopolskie Symulacje Diagnostyczne. W 2019 roku w Krakowie laureatami V edycji OSD, została drużyna z naszej uczelni w składzie Monika Słomka, Katarzyna Konderla oraz Daria Malarczyk. Zgodnie z zasadami konkursu uniwersytet, którego zespół zwycięży w konkursie zostaje organizatorem następnej edycji.
W tegorocznej VI edycji OSD wzięli udział studenci kierunku analityka medyczna z siedmiu uczelni medycznych tj. z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Wydarzenie Honorowym Patronatem objął JM Rektor WUM prof. dr hab. Zbigniew Gaciong oraz Dziekan Wydziału Farmaceutycznego WUM dr hab. Joanna Kolmas.
Zespoły przystąpiły do dziewięciu konkurencji, które miały charakter praktyczny i obejmowały zakres analityki ogólnej, hematologii laboratoryjnej z koagulologią, chemii klinicznej, serologii grup krwi i transfuzjologii, diagnostyki mikrobiologicznej i parazytologii, immunopatologii z immunodiagnostyką, biologii molekularnej oraz statystyki medycznej.
Najwięcej punktów zdobył zespół z Krakowa, wygrywając VI edycję Ogólnopolskich Symulacji Diagnostycznych uzyskując 281 pkt. Drużyna naszego z naszego Wydziału zajęła drugie miejsce uzyskując 275 pkt., natomiast trzecie miejsce zajął zespół z Wrocławia z punktacją 265,25 pkt.
W organizację wydarzenia zaangażowani byli członkowie Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych WUM – Aleksandra Kumorek, Julia Wiśniewska, Aleksandra Kijak, Paulina Kłudkiewicz, Julia Stańczyk, Marcin Śmiarowski oraz opiekun STDL WUM dr n. farm. Sławomir Białek.