Grant unijny w programie Erasmus + dla Wydziału Farmaceutycznego WUM
Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz 5 europejskich uniwersytetów tworzy partnerskie konsorcjum, które zdobyło grant unijny w ramach programu Erasmus +. Kwota dofinansowania przyznanego na lata 2022-2024 to 286 172 €.
Pracami polskiego zespołu w ramach projektu DOMINOS kieruje dr n. farm. Monika Franczak-Rogowska z Zakładu Chemii Leków Wydziału Farmaceutycznego WUM.
Celem projektu jest stworzenie międzynarodowej platformy służącej przygotowaniu studentów kierunków medycznych (farmacja, medycyna, stomatologia) do weryfikujących umiejętności praktyczne egzaminów OSCE (the Objective Structured Clinical Examination), które stają się integralną częścią systemu edukacji w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Projekt zakłada również, iż każda z uczelni partnerskich będzie miała dostęp do platformy w dwóch językach: angielskim i narodowym.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to projekt obejmujący obszar szeroko pojętej dydaktyki oraz kwestia włączenia w realizację grantu renomowanych światowych uczelni z wysokimi lokatami na tzw. Liście Szanghajskiej (The Academic Ranking of World Universities (ARWU)). Partnerami naszej Uczelni w projekcie DOMINOS są: Université de Paris (ARWU 73) z Francji, KU Leuven (ARWU 87) z Belgii, Univerza v Ljubljani (ARWU 501-600) ze Słowenii, Università degli Studi di Roma "La Sapienza" (ARWU 151-200) z Włoch, Humboldt-Universität zu Berlin z Niemiec, a w zespole doradczym znalazły się m.in. National University of Singapore z Singapuru (ARWU 75), University of Birmingham (ARWU 101-150) z Wielkiej Brytanii, Claude Bernard University Lyon 1 (ARWU 201-300) z Francji, University of Belgrade (ARWU 501-600) z Serbii czy Universidad de Campina Grande z Brazylii.
Istotne są także długofalowe korzyści programu, wśród których należy wymienić umiędzynarodowienie Uczelni, szeroko zakrojoną współpracę interkontynentalną, dostęp do nowych narzędzi wspomagających rozwój kompetencji i umiejętności praktycznych tak istotnych w zawodach medycznych, a także perspektywę udostępnienia stworzonej platformy innym uczelniom medycznym w kraju, a następnie także w Europie.