Z przyjemnością informujemy, że w dniu 25.09.2020 odbyła się trzecia edycja ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji Fizyka Medyczna – Farmacja Fizyczna, organizowanej we współpracy SKN Free Radicals działającego przy Zakładzie Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego WUM oraz Koła Doktorantów Dawka LETalna z Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Była to wyjątkowa edycja, ponieważ ze względów epidemiologicznych odbyła się po raz pierwszy w formie zdalnej.

W Konferencji wzięło udział 40 uczestników, w tym 21 prelegentów. Najwyżej ocenione prace to:

1. miejsce: Aleksandra Wosztyl, Wydział Chemii, UW

za prezentację ustną pt. Emitujące anty-Stokesowsko nanocząstki Gd2O3: Yb3+, Er3+, Mg2+ jako alternatywa w zastosowaniach biomedycznych.

2. miejsce: Adrianna Tartas, Wydział Fizyki, UW

za prezentację ustną pt.: Badanie mechanizmu uszkodzenia i naprawy DNA po ekspozycji komórek na promieniowanie jonizujące o różnym LET (symulacje Monte Carlo i dane doświadczalne).

3. miejsce (ex aequo) za prezentację ustną:

Marcelina Bednarczyk, Wydział Fizyki, UW, Poszukiwanie inhibitorów enzymów dekapujących na przykładzie wirusowego enzymu D9.

Anna Mazurek, Wydział Farmaceutyczny, WUM, Czy można przewidzieć przemianę polimorficzną mocznika indukowaną ciśnieniem? Optymalizacja parametrów periodycznych obliczeń DFT.

Magdalena Płódowska, Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach, Efekt temperaturowy w badaniach radiobiologicznych. Analiza kinetyki powstawania ognisk naprawczych NBS1 w komórkach U2OS.

1. miejsce: Mateusz Filipek, Wydział Fizyki, UW:

za prezentację plakatu pt.: Alfami w komórki prostaty - przygotowanie i wykonanie eksperymentu w Laboratorium Radiobiologicznym ZFB.

Abstrakty wszystkich wygłoszonych prac dostępne są na stronie http://www.wmpm.fuw.edu.pl/

Osobom nagrodzonym gratulujemy sukcesu a organizatorom determinacji w realizacji konferencji mimo niesprzyjających warunków epidemiologicznych.

Życzymy powodzenia w organizacji kolejnych edycji Konferencji!